Kérdésed van? Hívj bizalommal! +36 30 849 24 53

Gyakori kérdések

Nem érzem tehetségesnek magam. Van értelme próbálkozni?

Igen, mindenképpen! Az éneklés a tehetség mellett a technikai képességeken és a megfelelő oktatáson is alapul. Hangképzés és énektanulás segítségével bárki javíthatja az énekhangját és fejlesztheti az előadási képességeit. A kitartó szorgalmon és a szenvedélyen sokkal több múlik, mint a tehetségen. Sok-sok gyakorlással a tehetséges, ám lusta embert simán megelőzheted és jobb eredményeket érhetsz el. Nem kell célul tűzni, hogy profi énekes leszel, énekelhetsz pusztán az éneklés öröméért és önmagad miatt is.


Hamisan éneklek, az javítható?

A jó hír az, hogy sok esetben van megoldás, a hamisságot ki lehet javítani!! Van, ami pár hónapos intenzív odafigyeléssel könnyen orvosolható, és van, ami viszont több éves, kitartó munkát igényel. Csak az emberiség kis százaléka az, aki szervi okokból reménytelennek mondható. A hamis intonáció főként technikai hiányosságok, rossz beidegződések, feszes izomállások miatt jön létre. Könnyen lehet, hogy pszichés okokból nem tud valaki hangot képezni, mert a lelkébe tiportak és szorítja a torkát. A helytelen beszédtechnika is okozhatja a hamisságot, meg kell tanulni újra helyesen beszélni, meg kell találni a saját hangját és a hangszínét az illetőnek. Sokszor elegendőek apró technikai változtatások, már az csodákra képes, ha nagyobb szájat nyit valaki, esetleg bátrabban adja ki a hangot. A javításhoz nagyon sok befelé figyelés, kísérletezés, lazítás, gyakorlás szükségeltetik. Érzeteket, a magánhangzók helyét és formáját, az azokhoz tartozó izom állásokat keressük a szájüregben, megfigyeljük, hogy hol szólhat és hova helyezed a rezonanciát, megtanuljuk a helyes légzést, az énekesi izmok használatát, fülelünk, újra kialakítjuk és megteremtjük az énekhangot. Ne könyveld el magad hamisnak és menthetetlennek, inkább keress egy megfelelő szakembert és járj utána, feszegesd a határaid!


Miért érdemes foglalkozni hangképzéssel és énektanulással?

Segít fejleszteni a hangminőséget, a technikát és a teljesítményt. Ezáltal növelheted az önbizalmad és a kifejező képességed, fejleszted a személyiséged, közelebb kerülhetsz önmagadhoz, az éneklés jó hatással van a szervezetre és a lelkiállapotunkra. Lehetőséget teremthetsz a színpadon vagy az előadásokon való kiemelkedésre. Értékes szabadidős tevékenységet jelenthet számodra, másokkal együtt is lehet végezni, erősíti a közösséget.


Mennyi időt vesz igénybe, hogy eredményeket érjek el?

Az eredmények elérésének ideje egyénenként változik. A rendszeres gyakorlás és az oktatóval való folyamatos munka gyorsíthatja a fejlődést. A fejlődés függhet pl. az illető intelligenciájától, motivációjától, szorgalmától, jelenlegi technikai problémáitól, azok súlyosságától, a gyakorlás minőségétől és mennyiségétől. Intenzív gyakorlás és megfelelő tanári útmutatás mellett már 6-12 hónap alatt hallható eredményeket lehet elérni, de a profizmushoz több év kell. Belefektetett idő és energia nélkül nem lehet fejlődni.


Miért olyan nehéz a hangképzés és miért tart évekig?

Sokan azt gondolják, hogy énekelni mindenki tud. Sajnos senki sem születik tökéletes énektechnikával. A szép hang kevés. A nívós éneklés bonyolult fiziológiai és lélektani folyamat. Minden belül történik a testedben. A tökéletes hangképzéshez olyan dolgokat kell tudatosítani, mozgatni vagy nyugalomban hagyni, amiket a hétköznapokban sosem figyeltél meg. Egyszerre nagyon sok mindenre kell figyelni, berögzült rossz szokásokat kell átalakítani, érzeteket megfigyelni, izomállásokat rögzíteni.


Miért nem jó egyedül, tanár nélkül kísérletezgetni?

Mert többnyire fogalmad sincs a helyes technikáról és a jó érzetekről. Mert öntudatlanul egyre több rossz izomállást, izom feszültséget és rossz érzetet gyakorolsz be, amit utána igen nehéz vagy nem is lehet javítani. Hozzászoksz a rosszhoz. A sok erőltetett és helytelen énekléstől tönkreteszed a saját beszéd- és énekhangod. Máshogy hallod magad belülről, mint más kívülről. Szükség van a külső kontrollra. Mindenképpen fordulj szakemberhez, mert különben többet ártasz magadnak, mint használsz.


Milyen a jó tanár?

Fontos a tanár választás! A tanárnak meg kell tudni mutatnia jól is és rosszul is a hangképzéssel kapcsolatos dolgokat. Az az érdeke, hogy segítsen és valóban megtanítson énekelni. A tanár tükröt tart: felhívja a figyelmed a hibáidra, instrukciókat fog adni, hogyan kell máshogy csinálni. Ha az egód nem tudja ezt elfogadni vagy nem tudsz feloldódni, akkor másik mestert kell keresned. A jó tanár nem rontja el a hangod és megtanít önmagad tanárává lenni, hogy nélküle is boldogulj.


Mennyi idő kell a tanárnak feltérképezni a tanítványt?

A tanárnak kell legalább 1-2 hónap a tanulmányaid kezdetén, amíg megfigyel és kiismeri a hangodat, az egyéniséged és a lelki adottságaidat. Pontosan tudnod kell, hogy mit vársz az óráktól és ezt meg kell beszélned a tanároddal. Fontos, hogy tapasztalt tanárhoz menjél, aki jobban tudja a speciális problémáidra a választ.


Milyen a jó tanítvány?

Nem elég a tehetség vagy a jó adottság, a szorgalom is nagyon fontos. A növendék felelősséget vállal és hajlandó áldozatokat hozni. Figyel és kísérletezik magán, együttműködik a tanárral, a lehető legtöbbet gyakorol. A növendéknek meg kell értenie és el kell fogadnia, hogy azért kell gyakorolnia, hogy mihamarabb önállóan is meg tudjon állni a saját lábán. Az idő gyorsan telik, amit érdemes kihasználni és értelmes munkával eltölteni. Az eredményesség nagyban függ a tanítvány hozzáállásán.


Mi történik az órákon? Mit kell elvárnom?

Az órákon az oktató személyre szabott gyakorlatokat és technikákat tanít, amelyek segítenek fejleszteni a légzést, az artikulációt, a rezonanciát, a hangszínt, a hangterjedelmet, a hang rugalmasságát. Megtanítja, hogy hogyan működik a tested hangszerként, elmagyarázza az anatómiai összefüggéseket. A tanár fejleszti az előadási képességeket, az önbizalmat, a stílusismeretet, valamint stresszoldó technikákat is tanít. A technikai gyakorlatok mellett az óra második felében dalt dolgozunk ki, lecsiszoljuk róla a technikai hibákat. Cél a szabad és természetes éneklés kialakítása, igényességre és önállóságra nevelés, művészi értékű produkció létrehozása.


Hetente hány órára ajánlott járni?

Ez függ az egyéni céloktól és az elérhető időkerettől, az érdeklődő szabadidejétől, anyagi helyzetétől. Általában heti egy vagy két óra ajánlott.


Betegen látogathatom az órákat?

Az órán egészségesen lehet részt venni, különösképpen, ha maga a hangadó szerv beteg, hiszen maga a hangszer beteg. Több hónapig elhúzódó rekedtséggel járhat, ha betegen énekelsz és erőlteted a hangszalagokat. A fertőzésveszély miatt sem tanácsos órára menni, hiszen ha megfertőzöd a tanárt, ő is kiesik a munkából. Váratlan betegség esetén pótidőpont kérhető. A tanár betegsége esetén, pótóra lehetőséget ajánl ki.


Mik az óralemondás feltételei?

A 24 órán belül lemondott óra megtartottnak minősül, a lemondott vagy elfelejtett óra díja felszámolásra kerül. Természetesen amennyiben nem 24 órán belül történik a lemondás, hanem hamarabb, rugalmasan tudok neked új időpontot keresni, ami mindkettőnknek megfelel.
Váratlan betegség esetén pótidőpont kérhető. A tanár betegsége esetén, pótóra lehetőséget ajánl ki.


Mikor és hogyan szükséges rendezni az óradíjat?

Az óradíjat az adott óra előtt szükséges rendezni. A díj készpénzben vagy átutalással (Daróczi Gabriella, bank neve: OTP, bankszámlaszám: 11773401-40604574) is rendezhető. Ha online óráról van szó, akkor óra előtt utalással szükséges kiegyenlíteni az óradíjat. A befizetett összeg után számlát állítok ki, ehhez szükség van a befizető lakcímére és az email címére.


Mennyibe kerül az óra?

Az aktuális óradíjakról és a több alkalmas bérlet áráról érdeklődj személyesen!