Kérdésed van? Hívj bizalommal! +36 30 849 24 53

Kikkel foglalkozom?

Gyermekek énekoktatása

Daróczi Gabriella
Daróczi Gabriella
Gyermekek énekoktatása

Az éneklés nem csak szórakoztató, hanem számos előnnyel is jár a 14 év alatti gyermekek számára! 8-14 közötti gyerekeknél az éneklés fejleszti a beszédkészséget, az önbizalmat, a memóriát, miközben jó móka és önkifejezési eszköz. Szakmai oldalról természetesen nagy felelősség, és kiemelt odafigyelést igényel a kicsik oktatása - tudj meg többet a témáról, olvass tovább!

8 és 14 év közötti gyermekek énekoktatása

Az éneklés segít fejleszteni a beszédkészséget, a nyelvi kifejezőkészséget és a szókincset. Emellett növeli a gyerekek önbizalmát és segít megnyilvánulni a nyilvánosság előtt. Éneklés közben a gyerekek megtanulnak koncentrálni, figyelni a ritmusra és a dallamra, ez javítja a memóriájukat és a figyelmüket.


Az éneklés emellett jó hatással van a szociális készségekre is, hiszen csapatban vagy kórusban való énekléssel fejlesztik a közösségi érzést és a kooperációt. Összességében az éneklés nem csak móka és kikapcsolódás, hanem egy nagyszerű módszer a személyes fejlődés és a kreativitás fokozására a 14 év alatti gyermekek számára.

Nagy felelősség

A zeneiskolákban általában 14 éves kor alatt nem vesznek fel gyerekeket magánének tanszakra a testi fejlődésükre és a mutálásra hivatkozva. Ilyenkor mindig az jut az eszembe, hogy miért kellene őket elutasítani? Nem kellene ettől teljes mértékben elzárkózni, hiszen, ha belegondolunk, a gyerekeket már énekeltetik óvodában, az általános iskola alsó tagozatában, van a rádiónak és az operaháznak is gyermekkórusa és ott vannak a tradicionális, valláshoz kötött fiúkórusok és énekiskolák, mint pl. a Westminster katedrális fiúkórusa, a lipcsei Tamás-templom fiúkórusa, a Wiener Sängerknaben, stb. A gyermeki léthez alapjában véve hozzátartozik az éneklés és számos jó hatással bír a gyermekek fejlődésére. A gyermek zenei képzését már gyermekkorban el lehet kezdeni, de a komolyabb hangképzésre csak a mutálás után kerülhet sor, előtte pedig életkoruknak megfelelő dalokat, technikai gyakorlatokat és skálákat szabad csak tanítani nekik. Sok hangképző tanár egyáltalán nem foglalkozik ezzel a korosztállyal, pedig nagyon jól meg lehet alapozni a későbbi hangképzésüket.

Tilos a nehéz és technikás darab

A gyermekhangokat nem szabad, sőt kifejezetten TILOS felnőttek módjára képezni. Óriási hiba és egyben felelőtlenség, ha erőltetetten, torokból énekeltetik őket vagy csak hagyják, hogy ösztönösen, lelkesedésből úgy énekeljenek. Nem ajánlott a gyermeknek felnőtteket utánozni és a felnőtteknek való technikás, nehéz darabokat énekelni. Sok hangképző tanár egyáltalán nem foglalkozik ezzel a korosztállyal, pedig nagyon jól meg lehet alapozni a későbbi hangképzésüket.

A legtöbb felnőtt azért kezd énekelni tanulni, hogy levezesse a mindennapi stresszt és kikapcsolódjon. Az éneklés lehetőséget ad arra, hogy valaki önmaga lehessen és lenyugodhasson. Az éneklés során a felnőttek képesek kiteljesedni, megtalálni saját hangjukat és kifejezni érzelmeiket. Ezáltal értékes és minőségi időtöltésnek tekintik, amely távol tartja őket a mindennapi problémáktól és segít a mentális egészségük fenntartásában.

Az elmúlt évtizedekben a zenei ízlés és érdeklődés jelentősen meváltozott, különösen a tinédzserek körében! A klasszikus zene, amely korábban az egyik legfontosabb műfaj volt, ma már kevésbé foglalkoztatja a fiatalokat. Azonban, fontos megértenünk, hogy a klasszikus zene nem csak a zenetörténet része, hanem kiemelkedő szerepet játszik a hangképzésben is. De akkor hogyan is tovább? Tudd meg cikkemből!