HAMIS ÉNEKLÉS
Mostanában sokszor látok és hallok koncerteken, a facebookon és tiktokon, egyéb más helyeken hamisan éneklő embereket, énekeseket. Számos oka lehet a hamis intonációnak: az énekesi izomzat használatának teljes hiánya, elégtelen légzéskontroll, rossz artikuláció és pozícionálás, betegség, kialvatlanság, dekoncentráció, bátortalanság, lelki okok, rossz beszédtechnika, több éve tartó rossz beidegződések és megszokások, járatlanság, stb.
A hamisság javítható
A jó hír az, hogy sok esetben van megoldás, a hamisságot ki lehet javítani!! Van, ami pár hónapos intenzív odafigyeléssel könnyen orvosolható, és van, ami viszont több éves, kitartó munkát igényel. Csak az emberiség kis százaléka az, aki szervi okokból reménytelennek mondható.
Ne könyveld el magad, inkább járj utána, feszegesd a határaid!
Sok embernek a technikai tudás hiányában, fogalma sincs arról, hogyan tudna jobban énekelni. Sokan elkönyvelik magukat hamisnak - vagy éppen mások könyvelték el őket: “Fiam, rém hamisan énekelsz, inkább szavald a szöveget!” -, és beletörődnek abba, hogy ők így maradnak, ez van, nem tudnak tisztán énekelni, sőt, énekelni nem tudnak. Holott igen is fejleszthetőek lennének, csak nem tudják magukról, nem érdekli őket, nem találják a megfelelő szakembert. Sokaknak fogalmuk sincs arról, hogy az éneklés terén mire lennének képesek, nem ismerik a határaikat és a lehetőségeiket, mert sosem próbálták meg. A delphoi jósda felirata: “Ismerd meg önmagad” - erre az egyik legjobb módszer pont az éneklés. És hogy a fenébe jönnél rá, hogy tudnál-e valóban énekelni, ha nem ismered önmagad? Én sem tudtam egészen 21 éves koromig magamról, hogy milyen hangi adottságaim is vannak. A mai napig érnek csodás meglepetések a hangommal kapcsolatban és biztosan tudom, hogy van még mit felfedezni benne. Egy feneketlen kút, pedig már 23 éve kísérletezem és foglalkozom vele.
Kőkemény, sziszifuszi munka
A legtöbb tanár elküldi, nem foglalkozik a hamisan éneklőkkel, túl nagy melót jelent számukra, élvezet sincs benne, csodás énekesekkel akarnak csak foglalkozni. Ha csak simán énekeltetjük a hamisan intonálót és nem adunk neki instrukciókat, hogy mit hogyan csináljon a testével, mint hangszerrel, mire figyeljen, min változtasson, attól nem fog kitisztulni az intonációja. Tehát nem elég százszor elénekeltetni a Hajlik a meggyfát és a Boci, boci tarkát - útmutatást is kell adni… A hamis intonáció főként technikai hiányosságok, rossz beidegződések, feszes izomállások miatt jön létre. Könnyen lehet, hogy pszichés okokból nem tud valaki hangot képezni, mert a lelkébe tiportak és szorítja a torkát. A helytelen beszédtechnika is okozhatja a hamisságot, meg kell tanulni újra helyesen beszélni, meg kell találni a saját hangját és a hangszínét az illetőnek.
Sokszor elegendőek apró technikai változtatások, már az csodákra képes, ha nagyobb szájat nyit valaki, esetleg bátrabban adja ki a hangot. A javításhoz nagyon sok befelé figyelés, kísérletezés, lazítás, gyakorlás szükségeltetik. Érzeteket, a magánhangzók helyét és formáját, az azokhoz tartozó izom állásokat keressük a szájüregben, megfigyeljük, hogy hol szólhat és hova helyezed a rezonanciát, megtanuljuk a helyes légzést, az énekesi izmok használatát, fülelünk, újra kialakítjuk és megteremtjük az énekhangot… Ez időbe telik, nem kevésbe. Tehát ne akarj a következő héten koncertezni vagy stúdióba menni felvétel készítés gyanánt - bár állítólag az “autotune” gomb csodákra képes (az autotune-t legtöbbször a hamis hangok kiküszöbölésére, semlegesítésére alkalmazzák- Wikipedia).
Sokszor annyira sajnálom, amikor ilyet látok, mert tényleg szép hangszínű, frankó adottságokkal rendelkező énekes, és tényleg csak azon múlna, hogy tudatosabb legyen, jobban használja az izomzatát és a szájüregben megtalálja a helyes formákat, helyeket, érzeteket, hogy hova támasztja le a hangot. Ha valamivel több energiát, kifejezést tenne bele, már klasszisokkal jobb lehetne. Lehetne fényévekkel jobb, hidd el nekem!!! És ez érvényes bárkire, aki hamiskásan énekelget, egy profi énekesre, egy anyukára, egy óvónőre, egy hobby énekesre, egy átlagemberre, akárkire! A kérdés csak az, mennyire fontos ez? Van-e igény a kijavításra?
A hangot kellő gondoskodással kell megművelni, kiművelni. Olyan, mint a kert: formálni kell, ágakat metszegetni, gondosan gondozni, kigyomlálni a gazt belőle, színes virágokat ültetni...
Már számos esetben kiváló eredményeket értem el hamisan éneklő tanítványaimnál. Például volt olyan, aki úgy jött hozzám, hogy egyetlen hangot sem tudott tisztán visszaadni, mindent fél hanggal feljebb intonált és a dallam is felismerhetetlen volt. Kellő elszántsággal és megfelelő útmutatással Te is átlendülhetsz az akadályokon és megszabadulhatsz a hamis hangoktól! De tudnod kell: hosszú ideig nem lesz leányálom: kőkemény és fárasztó, sziszifuszi munka, állandó befelé figyelés. Ha szerencsés vagy, apróságokon fog csak múlni. Egy biztos: egyedül nem fog menni, kérj segítséget! A hamis intonáció javítása komoly kitartást, önfegyelmet és gyakorlást igényel.
A közösségi médiában fellelhető hamis éneklőket látva úgy döntöttem, hogy elindítom a hamis éneklést javító, intenzív kurzusomat, ahol a személyre szabott órákon feltárjuk a hamis éneklés hátterét és kijavíthatod az intonációs hibáidat.
Ha úgy érzed, hogy ez az írás Neked szól és sok éve zavar, hogy nem tudsz tisztán énekelni, de még fontos számodra, hogy ez másképp legyen, akkor légy bátor és keress meg, fejleszd az énektechnikádat! Szeretettel várlak!